President's University-Wide Teaching Awards

The President’s University-Wide Teaching Awards honour those who, through
innovation and commitment, have significantly enhanced the quality of learning by York students.

Senior Full Time

2014

Norma Sue Fisher-Stitt Dance, Fine Arts

2013

Dawn R. Bazely Biology, Science & Engineering

2012

Robert Tom Muller Psychology, Health

2011

Tereza Barta Film, Fine Arts

2010

Shin Imai Osgoode Hall Law School

2009

Andrea O’Reilly Women’s Studies, Atkinson

2008

Amir Asif Computer Science & Engineering, Science & Engineering

2007

Allan Hutchinson Osgoode Hall Law School

2006

Paul A. Delaney Physics & Astronomy, Science & Engineering

2005

William Found Environmental Studies / Geography, Arts

2004

Tom Cohen History / Humanities, Arts

2003

Walter Whiteley Mathematics & Statistics, Arts

2002

Donna Krasnow Dance, Fine Arts

2001

Silviu Guiasu Mathematics & Statistics, Arts

2000

Harvey P. Mandel Psychology, Arts

1999

Malcolm J. Blincow Anthropology, Arts
Lesley Higgins English, Arts

1998

Jurij Darewych Physics & Astronomy, Pure & Applied Science
John B. Ridpath Economics, Arts

1997

Gerald Ginsburg History, Arts
Dalton Kehoe Social Science, Arts

Full Time

2014

Tamara L.J. Kelly Biology, Science

2013

Peter Tsasis Health Policy & Management, Health / Administrative Studies, Liberal Arts & Professional Studies

2012

Patricia Bradley Nursing, Health

2011

Alice MacLachlan Philosophy, Liberal Arts & Professional Studies

2010

Radu Guiasu Multidisciplinary Studies, Glendon

2009

Jean Adams Schulich School of Business

2008

Debra Langan Sociology, Arts
Tanya Noel Biology, Science & Engineering

2007

Fahimul Quadir Social Science, Arts

2006

Sue Coffey Nursing, Atkinson

2005

Isabel Killoran Education

2004

Sarah Parsons Visual Arts, Fine Arts

2003

Michaela Hynie Psychology, Atkinson

2002

Matthew Clark Humanities, Arts

2001

Leesa K. Fawcett Environmental Studies
Brenda Spotton Visano Analytic Studies & Information Technology, Atkinson

2000

David A. Jopling Philosophy, Arts

1999

Judith Rudakoff Theatre, Fine Arts

1998

Susan A. Dimock Philosophy, Arts

1997

Katherine Bischoping Sociology, Arts

1996

Paul A. Herzberg Psychology, Arts
Elaine Newton Humanities, Arts

1995

Arthur Haberman History, Arts

1994

Avi Cohen Economics, Arts

1993

Claudio Durán Philosophy, Atkinson

1992

Leslie Green Philosophy, Arts / Osgoode Hall Law School

Contract and Adjunct

2014

Isha DeCoito Education

2013

Annette Louise Bickford Sociology, Liberal Arts & Professional Studies

2012

Jon Sufrin Humanities, Liberal Arts & Professional Studies

2011

Eva Karpinski Women’s Studies, Liberal Arts & Professional Studies / Glendon

2010

Steve Sanguedolce Film, Fine Arts

2009

Deborah Clipperton Humanities, Arts

2008

William Gleberzon Arts & Letters, Atkinson

2007

Diane Zorn Arts & Letters, Atkinson

2006

Mark A. Davidson Social Science, Arts
Anne Frances MacLennan Social Science, Arts

2005

Robert Kenedy Sociology, Arts

2004

Saeed Rahnema Social Science, Atkinson

2003

Patrick Phillips Philosophy, Arts

2002

Andrew Allen Education

2001

Judy Libman Bethune / Natural Science, Pure & Applied Science

2000

Radhakrishnan Persaud Political Science, Arts / Atkinson / Glendon

1999

Ibrahim Badr French Studies, Arts

1998

Andrea O’Reilly Women’s Studies, Atkinson

1997

Kym Bird English, Arts
Walter Perchal Social Science, Arts / Atkinson / Schulich School of Business

1996

Hamzeh Roumani Computer Science, Pure & Applied Science

1995

Peter Paolucci Social Science, Arts

1994

Diana Cooper-Clark English, Atkinson

1993

Jean Saindon Sociology, Atkinson

1992

Richard Lalonde Psychology, Arts / Glendon

Teaching Assistant

2014

Yael C.B. Machtinger Social Science, Liberal Arts & Professional Studies
Rehanna Siew-Sarju Sociology, Liberal Arts & Professional Studies

2013

Janet D. Melo-Thaiss English / Humanities, Liberal Arts & Professional Studies

2012

Jeremy Trevelyan Burman Psychology, Health

2011

Lee Kuhnle Philosophy, Liberal Arts & Professional Studies
Hope Shamonda Social Science / Humanities, Liberal Arts & Professional Studies

2010

Itamar Tzadok Philosophy, Liberal Arts & Professional Studies

2009

Reginald P. Khokher English / Humanities, Liberal Arts & Professional Studies

2008

Tharsini Manivannan Chemistry, Science & Engineering

2007

Irena Knezevic Social Science, Arts
Mike Vesia Kinesiology & Health Science, Health

2006

Pablo Bose Environmental Studies

2005

Joel Baetz English, Arts

2004

Tanya Taylor Humanities / English, Arts

2003

Frances Latchford Philosophy, Arts

2002

Michael Palamarek Sociology, Glendon

2000

Alwin Cunje Chemistry, Pure & Applied Science

1999

Caitlin Fisher Social & Political Thought, Arts
Jean Noble English, Arts

1998

Sherry Rowley Humanities, Arts / Environmental Studies

1997

Trevor M. Holmes English / Humanities, Arts

1996

Carol Duncan Sociology, Arts

1995

Kevin McCormick Sociology, Arts